Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj17
Wczoraj209
W ciągu tygodnia537
W ciągu miesiąca3367
Odwiedzin ogółem329818

Powered by Kubik-Rubik.de
Czwartek, 25 Kwiecień 2019
08:24:14

Śmiertelne zatrucie czadem w Nysie

27 lutego około godziny 20:10 do KP PSP w Nysie wpłynęło zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ul. Towarowej w Nysie. Do zdarzenia wyjechały 2 zastępy z JRG w Nysie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w przedpokoju mieszkania na pierwszym piętrze leży nieprzytomna młoda kobieta, którą ojciec przed przyjazdem straży pożarnej wyniósł z łazienki. Po wejściu strażaków do mieszkania detektor wskazał 490 ppm tlenku węgla, dlatego ewakuowano poszkodowaną z mieszkania na klatkę schodową. Bezpośrednio po ewakuacji na miejsce dotarł zespół ratownictwa medycznego (ZRM), który podjął czynności ratownicze przy poszkodowanej. Dalsze działania PSP polegały na przewietrzeniu mieszkania oraz sprawdzeniu wszystkich mieszkań w budynku wielorodzinnym. W kilku mieszkaniach stwierdzono obecność tlenku węgla (od 30 do 70 ppm), dlatego podjęto decyzję o ewakuacji 7 osób z tych mieszkań. Wszystkie mieszkania, łącznie z klatką schodową przewietrzono oraz ponownie sprawdzono nie stwierdzając już zagrożenia. Strażacy uczestniczyli w czynnościach ratowniczych prowadzonych przez ZRM pomagając w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Próba uratowania czternastolatki trwała około godzinę. Niestety po tym czasie lekarz stwierdził zgon. Nie było innych osób poszkodowanych. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była nieprawidłowa praca przepływowego gazowego podgrzewacza wody w łazience, która mogła być spowodowana brakiem lub zbyt słabym ciągiem w przewodzie kominowym spalinowym.


Statystyki zatruć tlenkiem węgla w naszym powiecie są wciąż niepokojące, aczkolwiek liczba zatruć znacznie spadła w stosunku do lat poprzednich.

Od 1 września 2017 r. do chwili obecnej w 19 zdarzeniach rannych (podtrutych) było 6 osób, w tym 2 dzieci. Zdarzenie opisane powyżej jest pierwszym w tym okresie przypadkiem śmiertelnego zatrucia.

W podobnym okresie poprzedniego sezonu w 17 zdarzeniach rannych (podtrutych) było 19 osób, w tym 6 dzieci. Była również 1 ofiara śmiertelna.

Różnice w statystykach wynikają prawdopodobnie z łagodniejszej zimy w tym sezonie. Trzeba mieć nadzieję, że mniej zatruć ma związek również ze wzrostem świadomości zagrożenia w społeczeństwie.

Przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa w publikacji sprzed roku - TUTAJ