Licznik odwiedzin

Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj167
Wczoraj106
W ciągu tygodnia167
W ciągu miesiąca3044
Odwiedzin ogółem354159

Powered by Kubik-Rubik.de
Poniedziałek, 19 Sierpień 2019
18:39:56

Włączenie jednostek do KSRG

Z dniem 19 października br. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej włączył do krajowego systemu ratowniczo gaśniczego (KSRG) jednostki OSP w Niwnicy i Jarnołtówku. Tym samym grono OSP działających w strukturach KSRG w powiecie nyskim powiększyło się do 18 jednostek.

Oficjalnego przekazania decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu dokonali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy oraz Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Jerzy Paluch. Uroczystości związane z włączeniem odbyły się 22 października br. przy siedzibach jednostek OSP Niwnica i OSP Jarnołtówek.

Włączenie jednostki do KSRG możliwe jest pod warunkiem spełnienia określonych wymagań z zakresu wyszkolenia strażaków i wyposażenia jednostki w sprzęt ratowniczy. Od chwili powstania KSRG wymagania te zmieniają się i "poprzeczka zawieszona jest coraz wyżej". Jednostki włączane obecnie do systemu muszą posiadać odpowiednią liczbę ratowników z uprawnieniami do udziału w działaniach ratowniczych, ale też z uprawnieniami dowódczymi, ratownictwa technicznego, kwalifikowanej pierwszej pomocy, do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Główne wymagania sprzętowe to: zestaw hydrauliczny ratownictwa technicznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, zestawy pierwszej pomocy typu R1, agregaty prądotwórcze, pompy szlamowe, piły do drewna oraz stali i betonu. Oczywistym jest wymóg posiadania minimum jednego średniego samochodu gaśniczego.

Jednostki OSP w KSRG są istotnym wsparciem działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo często działania prowadzą samodzielnie. Stosunkowo gęsta sieć jednostek KSRG pozwala skrócić czas od przyjęcia zgłoszenia do momentu podjęcia działań ratowniczych. Wraz z włączeniem do KSRG zmienił się też obszar działań jednostek. Dotychczas jednostki działały głównie na terenie własnych gmin. Z chwilą włączenia do systemu terenem działania jest cały powiat, a w wyjątkowych sytuacjach województwo.